Praca fotografa ślubnego

Fotografia ślubna jest niezwykle trudną sztuką dla fotografów, którzy chcą faktycznie osiągnąć mega efekty. Dniu zaślubin towarzyszy tak wiele emocji i momentów wartych uwiecznienia, że aby nic nie przeoczyć aparat zostaje na parę godzin przytwierdzony do twarzy i zastępuje oko. Wszystko widziane przez obiektyw, przez tą perspektywę- zbliżenie, zniekształcenie… Ważne żeby nauczyć się sztuki funkcjonowania z tym obcym okiem.

Cóż to za sztuka zrobić kilka zdjęć? Właśnie jest to sztuka, bo nie chodzi o zrobienie po prostu zdjęć… następnych z kolei. Mają to być zdjęcia wyjątkowe. Zatrzymanie chwil w jak najlepszy sposób. Oglądając je zaraz po ślubie, jak i wiele lat po nim, uczestniczący w tym wydarzeniu ludzie muszą czuć radość z tych zdjęć- a nie myśleć „co by było gdybyśmy lepiej poszukali i znaleźli kogoś lepszego?”.

Ta dziedzina weryfikuje znajomość sprzętu. Raz jesteś na dworze w bardzo słoneczny dzień, a za chwilę znajdujesz się w ciemnym kościele. Sprawne posługiwanie się wszystkimi pokrętłami i guziczkami jest bardzo istotne. Nie ma czasu na błędy- te chwile się nie powtórzą, to nie sesja z modelką, którą można poprosić o powtórzenie pozy. Trzeba być wszędzie… Trzeba cały czas myśleć… Trzeba widzieć wszystko… a przy tym być niezauważalnym niczym NINJA, bo przecież to młodzi mają być główną atrakcją, a nie jakiś człowiek z aparatem.

Pomijając umiejętności i kreatywność. Moim zdaniem istotną kwestią jest dobry kontakt z fotografem. Zmniejsza to ilość stresujących momentów w tym dniu, zdjęcia są naturalne, pokazujące prawdziwe emocje a nie sztuczny uśmiech.

Są ludzie, którzy zadają sobie pytanie ” dlaczego miałbym zapłacić tyle za profesjonalistę, kiedy równie dobrze mogę zapłacić mniej lub nie płacić wcale za amatora?”. Wybierając profesjonalistę masz pewność, że w ogóle dostaniesz zdjęcia z fotoreportażu i będą one na odpowiednim poziomie. Każdy profesjonalista ma ze sobą zapasowy sprzęt na wypadek awarii, posiada również potrzebne uprawnienia. Często księża pytają o stosowne upoważnienie fotografa, które zdobywa się na kursie w kurii, w przypadku kiedy tego brakuje ksiądz może zabronić fotografowania ceremonii. Niestety spotkałam się już z kilkoma opowieściami jak to ktoś chcąc zaoszczędzić wybrał jakiegoś człowieka, który kupił sobie aparat. Historie te kończą się tak, że albo ktoś nie pojawił się wcale, albo zdjęć nie oddał lub też zdjęcia bardzo fatalnej jakości.

Są to niepowtarzalne chwile, które potrzebują dobrego uwiecznienia, jest to w końcu pamiątka na lata. Zdjęcia dla potomności.

Wybór należy do Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *