Skąd ta cena?

Co prawda ceny za fotografię ślubną nie są niskie. U profesjonalistów zaczynają się od 1200 zł, a kończą nawet na ponad 8 000 zł. Skąd bierze się ta kwota? Tak naprawdę fotograf nie zarabia tyle ile bierze za fotoreportaże czy sesję. Trzeba pamiętać o kosztach. W każdej branży na ceny składa się wiele czynników, nie inaczej jest w w fotografii.

  • Podstawowy zestaw sprzętu wart jest co najmniej 20 000 zł-  w skład ceny wchodzi zatem jego amortyzacja. Jest to też ciągłe inwestowanie w sprzęt, który do tanich nie należy. Rozwój technologiczny sprawia, że co chwile pojawiają się jasne a lżejsze obiektywy, nowe korpusy pozwalające na wykorzystanie wysokich czułości itp.
  • Zajmując się tym profesjonalnie trzeba posiadać programy do obróbki graficznej naszych zdjęć. Koszt programów graficznych to cena zaczynająca się od 500 zł dochodząca do 4 000 zł i więcej.
  • Całkowity czas pracy fotografa to nie tylko czas spędzony na sesji czy fotoreportażu. Pracę fotografa można podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest samo fotografowanie. Drugi etap to obróbka wybranych zdjęć ( w przypadku fotoreportaży jest to ok. 1200 zdjęć do przejrzenia). Trzeci to komponowanie fotoalbumów, fotoksiążek lub wydruk fotografii.
  • Czas i pieniądze zainwestowane w naukę, upoważnienia, certyfikaty- szkoła, kursy, literatura.
  • Sesje z wizażystą, stylistą, asystentem czy drugim fotografem są wyższe o wynagrodzenie dla tych osób.
  • Ewentualny wynajem studia.
  • W przypadku odleglejszych lokalizacji dolicza się koszty dojazdu i ewentualnego noclegu.
  • Na końcu są to ceny za odbitki, fotoalbumy, fotoksiążki, albumy tradycyjne, pendrive i płyty w ozdobnych opakowaniach oraz inne koszty z tym związane.

Podliczając te koszty niewiele zostaje czystego zarobku dla fotografa, bo należy pamiętać jeszcze o kosztach związanych z prowadzeniem firmy (ZUS, podatek dochodowy, wynajem lokalu i inne opłaty). Nie zapominajmy, że płacąc profesjonaliście dostajecie spokój ducha o wasze fotografie. Będą na odpowiednim poziomie i staną się pamiątką dla potomnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *